O νόμος του… Μέμφις –

Με τον Ολλανδό στράικερ να χτυπάει την κατάλληλη στιγμή, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε εντός έδρας της Ράγιο Βαγιεκάνο με 2-1.

Ο Μέμφις Ντεπάι λύτρωσε την Ατλέτικο Μαδρίτης στο “Μετροπολιτάνο”. Με γκολ του Ολλανδού στράικερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε νίκησε δύσκολα με 2-1 τη Ράγιο Βαγιεκάνο και παρέμεινε στην 3η θέση της LaLiga, ισόβαθμη με την Μπαρτσελόνα.

Παρότι προηγήθηκε στο 35′ με τον Ρεϊνίλντο, η Ατλέτικο δεν κατάφερε να “κλειδώσει” το παιχνίδι με δεύτερο γκολ με αποτέλεσμα πριν το τέλος του πρώτου μέρους να έρθει η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους με το τέρμα του Γκαρθία στο 42΄.

Το γκολ του Ντεπάι στο 81΄ δε μέτρησε καθώς μετά την εξέταση της φάσης στο VAR διαπιστώθηκε ότι υπήρχε οφσάιντ. Ωστόσο, ο διεθνής Ολλανδός φορ χτύπησε στο 90΄+1′ μετά από ασίστ του Γκριεζμάν, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 2-1.