Πέρασε από τη Θεσσαλονίκη ο Προμηθέας

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη σε βάρος του Άρη με 77-73, καθαρίζοντας το ματς της 8ης αγωνιστικής της Basket League… από το τρίτο δεκάλεπτο.

O αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και καμία να μην μπορεί να… ξεφύγει. Ο Μπάνκστον έφερε αρκετούς πόντους στην επίθεση του Άρη, δείχνοντας να ξεπερνάει την κακή του εμφάνιση κόντρα στην Ουλμ. Οι Ετσενίκε και Κόουαν έδιναν λύσεις στον Προμηθέα, με την περίοδο να κλείνει στο -3 για τους Πατρινούς (22-19).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 7-0 (26-22, 12′). Οι Θεσσαλονικείς διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ για λίγο (30-26, 16′), όμως πραγματοποίησαν ένα πολύ κακό τελευταίο τετράλεπτο. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (39-28), χάρη σε ένα επί μέρους 9-2. Ο Ετσενίκε ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, με τη -συνήθως σκληρή- άμυνα του Άρη να μην μπορεί να τον αντιμετωπίσει.

O Κολομβιανός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ήδη 15 πόντους σε 24′, με τη διαφορά να… ξεφεύγει (49-35). Ο Άρης δεν κατάφερε να πλησιάσει, αν και η… τιμή έμεινε σε αυτά επίπεδα έως το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (63-45). Η τελευταία περίοδος είχε επί της ουσίας διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και ο Προμηθέας έφτασε γρήγορα στο +20 (65-45). Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν μία απέλπιδα προσπάθεια για την ανατροπή, φτάνοντας ακόμα και στο -8 (69-61, 37′), αλλά ήταν πλέον πολύ αργά. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 77-73, με τους Θεσσαλονικείς να… πέφτουν στο 4-4 και τους Πατρινούς να ανεβαίνουν στο 6-2.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 28-39, 45-63, 73-77

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Καρ 6 (2/11 σουτ), Μποχωρίδης 16 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάρελ 6 (2), Μπάνκστον 10 (4 ριμπάουντ), Γκάλινατ 5, Σλαφτσάκης 4, Τολιόπουλος 13 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κατσίβελης 3, Μπλούμπεργκς, Φίλλιος, Περσίδης, Ντε Σόουζα.

Προμηθέας Πάτρας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 11 (3/6 τρίποντα), Κόνιαρης 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Ετσενίκε 17 (6/7 δίποντα, 5/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Χέιλ 8 (0/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Κάουαν 21 (2/8 σουτ, 16/21 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Πλώτας, Μπαζίνας (0/3 τρίποντα, Κόφι 12 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στίβενς 3, Καραγιαννίδης.