Σώθηκε στο φινάλε η Μπαρτσελόνα με χατ τρικ του Τόρες

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ισπανό μεσοεπιθετικό, οι “μπλαουγκράνα” πέρασαν με 4-2 από το “Μπενίτο Βιγιαμαρίν” της Μπέτις για την 21η αγωνιστική της La Liga και συνεχίζουν την “καταδίωξη” της Ρεάλ και της Χιρόνα.

H Mπαρτσελόνα βρέθηκε με προβάδισμα δύο τερμάτων στις αρχές του β’ ημιχρόνου, χάρη σε δύο γκολ του Φεράν Τόρες στο 21′ και το 48′. Εκεί έδειξε ότι θα “καθάριζε” εύκολα το ματς στην έδρα της Μπέτις, αλλά λογάριαζαν χωρίς τον Ίσκο, ο οποίος με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (56′, 59′) έφερε το ματς στα ίσια. Όμως ο Φεράν Τόρες ήταν αποφασισμένος να κερδίσει… μόνος του το ματς. Έχοντας πετύχει τα δύο πρώτα γκολ της Μπάρτσα, ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στον Ζοάο Φέλιξ για το 2-3 στο 90΄ και συμπλήρωσε χατ τρικ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 90+2′. Με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.