Συνεχίζουν στην κορυφή Athens Kallithea και Λεβαδειακός

Το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε εντός έδρας με 3-0 του Παναθηναϊκού Β’ και συνεχίζει στην κορυφή του Β’ Ομίλου της Super League 2. Στην 1η θέση του Α’ Ομίλου παραμένουν οι Βοιωτοί, που νίκησαν με 2-0 τον Απόλλωνα Πόντου στο Πολύκαστρο.

Η Athens Kallithea δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’, πήρε τη νίκη με 3-0 στο Ελ Πάσο και παρέμεινε στην κορυφή του Β’ Ομίλου της Super League 2. Λύτρωση στο φινάλε για την Καλαμάτα, που με γκολ του Γρίβα στο 90’+8′ λύγισε την αντίσταση του Αιγάλεω στο “Δημοτικό Στάδιο Παραλίας” και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Για τον Α’ όμιλο, ο Λεβαδειακός πήρε τη νίκη με 2-0 επί του Απόλλωνα Πόντου στο Πολύκαστρο και συνεχίζει στην 1η θέση, στο +1 από την 2η της βαθμολογίας ΑΕΛ, που επικράτησε εντός έδρας με 2-0 του Αιολικού. Σπουδαίο τρίποντο για τη Νίκη Βόλου, που νίκησε με 3-0 στην Κοζάνη και ανέβηκε στην 4η θέση με 21 βαθμούς.

Athens Kallithea – Παναθηναϊκός Β’ 3-0

Η Athens Kallithea κράτησε τη θέση της στην κορυφή του Β’ Ομίλου της Super League 2, καθώς επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού Β’ στο Ελ Πάσο. Το “τριφύλλι” έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 21ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Τουρκοχωρίτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη το εκμεταλλεύτηκε και με το παραπάνω.

Αρχικά ο Κυνηγόπουλος άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιάννης Λουκίνας με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης στο 90+2′.

ΓΚΟΛ: 23′ Κυνηγόπουλος, 27′ Λουκίνας, 90’+2′ Βασιλόγιαννης  / –
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / 21′ Τουρκοχωρίτης

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας, Τσιβελεκίδης (84′ Βλάχος), Μανθάτης, Μπουλούλης, Ματίγια, Ρομαό (70′ Τόρες), Κυνηγόπουλος, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους (68′ Τσιντώνης), Λουκίνας (68′ Νεκούλ).

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Λίλο, Σιδεράς, Φικάι, Βουτσάς (79′ Φρόκου), Φουρτάδο (79′ Μπιλάλ), Κυριόπουλος (84′ Κατρής), Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης, Καραμπάς (69′ Αθανασακόπουλος).

Απόλλων Πόντου – Λεβαδειακός 0-1

Αν και… αγχώθηκε, ο Λεβαδειακός κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο Πολύκαστρο επί του Απόλλωνα Πόντου με 1-0 και να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας και ένα ματς λιγότερο από την ΑΕΛ. Τη λύση έδωσε στο 74′ ο Ρομό, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κίναλη.

ΓΚΟΛ: – / 74′ Ρομό

Απόλλων Πόντου (Καλί – Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Αλμπάνης, Αμαραντίδης, Σάχολλι, Ζαπουνίδης, Αμπούντου, Φλένσμποργκ, Ίννος, Κάρδαρης.

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Κροφ, Βήχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Τσελεπίδης, Μεχία, Μπελμόντε, Νίκας, Κουάδρα, Πολέττο, Ρομό.

Καλαμάτα – Αιγάλεω 1-0

Στην εκπνοή του αγώνα σώθηκε η… παρτίδα για την Καλαμάτα στο ντέρμπι με το Αιγάλεω, με ήρωα τον Φρίξο Γρίβα που μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο (74′) και με γκολ στο 90’+8′ χάρισε στην “Μαύρη Θύελλα” νίκη ψυχολογίας και βαθμολογικής σημασίας.

ΓΚΟΛ: 90’+8′ Γρίβας / –

Καλαμάτα (Μάκς Χάβος): Λαδάς, Καρασαλίδης, Κωστούλας, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Κάτσε, Κοζορώνης (46′ Κατάλντι), Τάτος, Ακόστα (74′ Γρίβας), Κωτσόπουλος (63′ Μπαράλες), Πασάς.

Αιγάλεω (Νίκος Παντέλης): Κατσιμήτρος, Βάρκας, Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Μπάμπης, Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ, Ραμίρεζ (73′ Νταβιώτης), Τάμπας, Σταμένκοβιτς (60′ Μπαστακός).

ΑΕΛ – Αιολικός 2-0

Η ΑΕΛ κατάφερε να… καθαρίσει το τρίποντο κόντρα στον Αιολικό από το πρώτο μέρος. Ο Μαυριάς άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό και ο Ηλιάδης δύο λεπτά αργότερα με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-0 υπέρ των “βυσσινί”. Η ομάδα της Μυτιλήνης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Τριανταφύλλου με δεύτερη κίτρινη στο 84ο λεπτό.

ΓΚΟΛ: 20′ Μαυριάς, 22′ Ηλιάδης / –
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / 84′ Τριανταφύλλου

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (66′ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας, Ουατάρα (75′ Θ. Παπαγεωργίου), Αντράντα (85′ Θωμαΐδης), Κ. Παπαγεωργίου (66′ Νίνο), Όγκμποε (66′ Στίνα), Μαυριάς.

Αιολικός (Σλόμπονταν Κρισμάρεβιτς): Μιλόγεβιτς, Μαξιμένκο, Σινγκ, Κολλαράς, Γιόκε, Ζάκαριτς, Ενομό (88′ Χαλκιαδάκης), Μπενίτεζ, Μουχάλης, Νούλας (46′ Γκιάσι), Τριανταφύλλου.

Κοζάνη – Νίκη Βόλου 0-3

Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο για τη Νίκη Βόλου, η οποία πέρασε με 3-0 από την Κοζάνη και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακριβώς με τη συμπλήρωση 45 λεπτών με κεφαλιά του Τζιώρα. Το σύνολο του Δημήτρη Ελευθερόπουλου κλείδωσε τη νίκη στο 66′ με τον Κρητικό, ο οποίος με ωραία ενέργεια και πλασέ έκανε το 2-0. Στο 77′ ο Τζιώρας πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έγραψε το τελικό 3-0.

ΓΚΟΛ: – / 45′, 77′ Τζιώρας, 67′ Κρητικός

Κοζάνη (Άγγελος Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Δόρης (57′ λ.τ Ποζατζίδης), Αναστασόπουλος, Σουλιώτης, Σιατραβάνης (22′ λ.τ Αποστολίδης), Καλλέργης, Γραμμένος, Καραγιάννης (57′ Τσιμπούκας), Κουφάς.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Πολίτης (80′ Κουτσιμπάνας), Λίταινας, Γαβριηλίδης, Κρητικός, Τζιώρας.