Tα εύκολα… δύσκολα έκανε η Μακάμπι

Η ισραηλινή ομάδα επικράτησε με 3-2 της Ζόρια στην Σερβία για την 4η αγωνιστική του Europa Conference League, με τους γηπεδούχους να έχουν προηγηθεί, μάλιστα, και με 3-0.

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ δεν γνώρισε ιδιαίτερη αντίσταση από την Ζόρια στο “TSC Arena” και έκανε ότι ήθελε στο αγωνιστικό χώρο, επικρατώντας των Ουκρανών (3-1) στο πλαίσιο της 4η αγωνιστικής του Europa Confernece League. Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν την μπάλα, πιέζοντας από την αρχή για την νίκη. Την ουκρανική άμυνα την “ξεκλείδωσε” στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ζάχαβι κάνοντας το 1-0, με ένα άψογο τελείωμα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι Ισραηλινοί έκαναν το 2-0, με το Πέρετς βάζοντας γερά τις βάσεις για το “τρίποντο”, που δίνει την πρόκριση για την επόμενη φάση. Ο Ισραηλινός μέσος, μάλιστα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου για την Μακάμπι, πετυχαίνοντας δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση, πραγματοποιώντας το 3-0 στο 60′. Οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν στο 71′ με το Γκερέρο, κάνοντας το 3-1. Μάλιστα, οι Ουκρανοί βρήκαν και δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση με το Ιγκορ, διαμορφώνοντας το 3-2 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Έτσι, η Μακάμπι Τελ Αβιβ σημείωσε την τρίτη της νίκη στο όμιλο, φτάνοντας στους 9 βαθμούς και βρίσκονται μια ανάσα από την πρόκριση. Η Ζόρια έμεινε στους 4 βαθμούς και στην 3η θέση.//ΓΓ.