Θρίαμβος στο τέλος για το Μιλάνο

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα επέστρεψε στις νίκες και χαμογέλασε για πρώτη φορά μέσα στο 2024. Για να γίνει αυτό, χρειάστηκε να κάνει μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο, ώστε να επικρατήσει με 76-62 της Μπάγερν στην 19η αγωνιστική της Euroleague.

Μεγάλη μάχη έγινε για κάτι παραπάνω από 30 λεπτά στο “Mediolanum Forum” στο Μιλάνο, αλλά στο τέλος η Ολίμπια έφθασε άνετα σε μία σημαντική νίκη, με την οποία έπιασε την Μπάγερν στη βαθμολογία. Αμφότερες βρίσκονται στο 8-11 και συνεχίζουν το κυνήγι της πρόκρισης στα Play-in.

Πολύ σκληρό παιχνίδι έγινε στο Μιλάνο από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Η Ολίμπια έχτισε μία διαφορά μέσω της καλής της άμυνας και των επιθέσεων κοντά στο καλάθι με τους Βόιτμαν και Πόιθρες. Στο 10-4 οι γηπεδούχοι στα μισά της πρώτης περιόδου και μόνο τους πρόβλημα ήταν η αντιμετώπιση του Ιμπάκα. Παρ’ όλα αυτά έφθασαν στο +9 (19-10). Η Μπάγερν βρήκε μεγάλα τρίποντα από τους Ομπστ και Λούτσιτς με αποτέλεσμα να μειώσει στον πόντο (21-20). Μπορεί στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μεσίνα να βρήκε πόντους μόνο από τους Χολ, Χάινς και Μπορτολάνι, αλλά πήγε τη διαφορά στους έντεκα (34-23), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 34-27 πριν την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την Αρμάνι να φαίνεται πως έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μάλιστα έφθασε στο +12 (39-27), αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική, αφού οι Βαυαροί ανέβασαν ένταση στην άμυνά τους και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Έντουαρντς, Ιμπάκα και Μπολμάρο πλησίασαν σε 45-43. Η Μπάγερν ισοφάρισε σε 50-50 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, για να ακολουθήσει… καταιγίδα. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 20-2 και με το 70-52 στο 36′, “καθάρισαν” ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 34-27, 50-47, 76-62