Το έκανε… θρίλερ, αλλά πήρε τη νίκη ο ΠΑΟΚ (highlights)

Λίγο έλειψε το Λαύριο να… σοκάρει τον “Δικέφαλο του Βορρά” στην Πυλαία, ωστόσο το σύνολο του Φώτη Τακιανού επιβίωσε στην παράταση, δείχνοντας ψυχραιμία στο έξτρα πεντάλεπτο και πήρε τη νίκη με 66-65 για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Ο αγώνας

Ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός από τα πρώτα λεπτά, με το σκορ να βρίσκεται σε παρόμοια επίπεδα. Ο ΠΑΟΚ βέβαια είχε την πρωτοπορία, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Χάρισον ήταν αυτός που ξεχώριζε για το σύνολο του Τακιανού, οδηγώντας το στο 14-10 της πρώτης περιόδου. Ο Αμερικανός συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς και στην δεύτερη, δίνοντας στους Θεσσαλονικείς διψήφιο προβάδισμα (30-20, 17′). Ο ΜακΝίς ήταν ο έτερος πρωταγωνιστής για τους “ασπρόμαυρους”, μιας και κυριαρχούσε στον τομέα των ριμπάουντ, ενώ διαμόρφωσε και το 32-20 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο. Με τον Γόντικα να βάζει αρκετούς πόντους, έκαναν ένα επί μέρους 13-2 και μείωσαν στο… σουτ (34-32, 26′). Μάλιστα στη συνέχεια προηγήθηκαν (35-34), χάρη σε τρεις βολές του Καστανέδα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Μέξα να έχουν αλλάξει πλήρως την εικόνα τους και να προηγούνται με δύο πόντους 42-40. Το ματς απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι, με το ρυθμό να παραμένει χαμηλός και το σκορ ισόπαλο (47-47, 35′).

Χάρισον και Μαργαρίτης έβαλαν μπροστά τον ΠΑΟΚ (50-47), με πέντε κρίσιμους πόντους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Mε τρίποντο ο Άλστον έδωσε μεγάλη ανάσα στους γηπεδούχους, διαμορφώνοντας το 53-47 στο 37′. Mε τρίποντα των Ζάρα και Μουράτου το Λαύριο ισοφάρισε σε 53-53. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με το σκορ ισόπαλο στους 54 πόντους, με τους Άλστον και Θόρντον να έχουν 1/2 βολές ο καθένας στο τέλος. Όλα κρίθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο. Το Λαύριο προσπέρασε με 63-62, αλλά ένα λέι απ του Χάρισον και δύο βολές του Φρίντρικσον έβαλαν μπροστά τον ΠΑΟΚ με 66-63, 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 32-20, 40-42, 54-54 (κ.δ.), 66-65

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς 8 (4/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χάρισον 15 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας, Φρίντρικσον 5 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ), Τσιακμάς 5 (2/9 σουτ), Τσαϊρέλης 3 (1/5 σουτ), Αρσενόπουλος, Άλστον 17 (3/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπελιάουσκας 11 (2/8 τρίποντα)

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 3 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μουρ 3 (1/6 σουτ, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μουράτος 8 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Θόρντον 9 (3/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γόντικας 9 (1/5 δίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Τσάμης, Καστανέδα 18 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 φάουλ), Καββαδάς, Γκρόμοβς 6 (3/4 δίποντα), Ζάρας 8 (2), Χόρχλερ 1 (0/6 σουτ).