ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

To… πάλεψε αλλά ηττήθηκε η ΑΕΚ

aek 1

Η “Ένωση” ηττήθηκε 31-25 από το Αννόβερο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του EHF European League και έπεσε στην τρίτη θέση του δεύτερου ομίλου με δυο βαθμούς.

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε μαχητική στη Γερμανία, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και ηττήθηκε 31-25 από το Αννόβερο στην αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του EHF European League. Η “Ένωση” εμφανίστηκε απόλυτα ανταγωνιστική, ωστόσο στο τέλος λύγισε και γνώρισε την ήττα από μια εκ των κορυφαίων ομάδων.

Έτσι, η ΑΕΚ έπεσε στην τρίτη θέση του δευτέρου ομίλου με δύο βαθμούς, σε ισοβαθμία με την Γκόρνικ Ζάμπρε. Το Αννόβερο από την άλλη, παρέμεινε στην πρώτη θέση με έξι βαθμούς.

Η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς για 40 λεπτά κοίταξε στα… μάτια τη γερμανική ομάδα με υπέρ-πολλαπλάσιο μπάτζετ και μπορούσε να είχε διεκδικήσει κάτι καλύτερο, αν δεν έχανε την συγκέντρωση της στο τέλος.

Στα πρώτα 40 λεπτά η “Ένωση” έπαιξε άμυνα για σεμινάριο βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμα και με 4 γκολ μπροστά (7-11), όμως το Αννόβερο έδειξε πως είναι μία ομάδα η οποία ξέρει να φέρνει τους αγώνες στα δικά του μέτρα.

Τα κενά της άμυνας της ΑΕΚ μετά το 40’ έδωσαν στους Γερμανούς “αέρα” 5 γκολ (25-20), με τους “κιτρινόμαυρους” να μην έχουν άλλες “απαντήσεις”, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα τους στον όμιλο.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-4, 5-6, 7-8, 9-11, 12-14 (ημίχρονο), 15-17, 18-19, 24-20, 26-22, 28-23, 31-25

Διαιτητές: Σταρκ-Στέφαν

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΧΑΝΟΒΕΡ ΜΠΟΥΡΓΚΝΤΟΡΦ (Κρίστιαν Πρόκοπ): Βούγιοβιτς 3, Ούστσινς 3, Γκάντε, Σταίνχαουσερ, Κουένστεντ, Μιτσάλτσικ, Κούλες 5, Στρμλγιαν 1, Έντβαρντσον 3,Γκερμπλ 2, Χάννε, Μπρόζοβιτς 3, Φίσερ 7, Φάιζε 3, Αουάρ, Μπούσνερ 1.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς, Κρητικός 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 4, Κεδέρης 4.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-4, 5-6, 7-8, 9-11, 12-14 (ημιχρ.), 15-17, 18-19, 24-20, 26-22, 28-23, 31-25.