Τρίποντο με… ανατροπή για την Τζένοα

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο βρέθηκε σε δύσκολη θέση κόντρα στη Λέτσε, μιας και έχανε έως το 70′, όμως εν τέλει επικράτησε με 2-1 στο “Stadio Luigi Ferraris” για την 22η αγωνιστική της Serie A.

Το παιχνίδι είχε πολύ διαφορετική εικόνα από ημίχρονο σε ημίχρονο. Αρχικά, η Λέτσε ήταν αυτή που… πατούσε καλύτερα στο χορτάρι. Στο 18′ έχασε πέναλτι με τον Κρστόβιτς, όμως ο ίδιος 13 λεπτά αργότερα σκόραρε μετά την ασίστ του Γκέντρεϊ. Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 70′ ισοφάρισαν με τον Ρετέγκι βάζοντας… φωτιά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Έξι λεπτά αργότερα, ο σκόρερ έγινε δημιουργός και έφτιαξε τη φάση στην οποία ο Εκούμπαν έκανε το 2-1.

Κάπως έτσι η Τζένοα έφτασε τα έξι συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα στη Serie A (δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες). Οι Γενοβέζοι ανέβηκαν στην 11η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 28 πόντους. Από την άλλη, η Λέτσε έμεινε 14η με 21, στο +4 από την 18η Βερόνα.