Βήμα τίτλου για τον ΠΑΟΚ

Οι παίκτριες του Θαλή Θεοδωρίδη επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 3-2, ξεφεύγοντας στο +8 από το “τριφύλλι” σε ένα άρτιο παιχνίδι από πλευράς εικόνας, το οποίο ήταν και αρκετά αμφίρροπο.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-2 βάζοντας πλώρη για τον τίτλο. Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον “δικέφαλο του βορρά”, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με την Ντομόντ να εκμεταλλεύεται το λάθος γύρισμα της Γκούνη στην Νόιχαους, βάζοντας σε θέση οδηγού τις “πράσινες” στο 16′. Ο ΠΑΟΚ δεν έμεινε στο εις βάρος του 1-0 και κυνήγησε την ισοφάριση, πετυχαίνοντας την στο 38ο λεπτό με την εκτέλεση πέναλτι της Μήτκου.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχες πήραν κεφάλι στην αναμέτρηση, με την Μήτκου να ανατρέπει στο 49′ το σκορ για το 2-1 του ΠΑΟΚ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και επτά λεπτά μετά η Ντομόντ υποδέχθηκε την ωραία κάθετη της Σιδηρά και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε την Νόιχαους για το 2-2. Ο “δικέφαλος του βορρά” πήρε το τρίποντο με την χρυσή αλλαγή του Θαλή Θεοδωρίδη, την Παπαδοπούλου, η οποία… έκρινε την αναμέτρηση σκοράροντας στο 80ο λεπτό για το τελικό 3-2.

ΠΑΟΚ (Θεοδωρίδης): Νόιχαους, Κιουρεξίδου, Αχμέντοβα, Γκούνη, Μήτκου, Χαλατσογιάννη, Στράντζαλη, Γιοβάνη (Βαρδαλή 70′), Καλέση (Κατσάνου 8′, Παπαδοπούλου 70′), Ακίντα, Χέλμβαλ.

Παναθηναϊκός (Ρούβαλης): Γιαννακούλη, Δημητρίου, Μάια, Σιδηρά, Νεφρού, Κακαμπούκη, Ρόγκαν, Ντόμοντ, Χαμαλίδου, Κοκοτσάκη (Γκραντ 40′, Κατωπόδη 86′), Σπυριδωνίδου