Βύθισε την Σεβίλλη η Ρεάλ Σοσιεδάδ

Οι Βάσκοι συνέχισαν τα θετικά αποτελέσματα και μετά την διακοπή, νικώντας τους Ανδαλουσιάνος με 2-1.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ μπήκε ιδιαίτερα δυνατά στο ματς. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ντιμίτροβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0. Στο 22ο λεπτό οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σαντίκ. Ο Νιγηριανός επιθετικός πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα μακρινό σουτ νίκησε τον πορτιέρε της Σεβίλλης κάνοντας το 2-0. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τους Βάσκους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν το ματς. Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Εν Νεσίρι με κεφαλιά μείωσε το σκορ σε 2-1, ενώ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει και το ματς επτά λεπτά αργότερα αλλά το σουτ που έκανε έξω από την περιοχή χτύπησε στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι κρατώντας την μπάλα και έχοντας και σαν σύμμαχο τους την νευρικότητα που έβγαζαν οι παίκτες του Αλόνσο (καθώς αποβλήθηκαν οι Νάβας και Ράμος με κόκκινη κάρτα) πήραν τη νίκη που τους ανέβασε έστω και προσωρινά στην 5η θέση.