Ξέφυγε η Athens Kallithea | Πήρε το… ντέρμπι η ΑΕΛ

Οι έξι αναμετρήσεις των 15:00 για τη Super League 2 είχαν αρκετά γκολ, ανατροπές, αποβολές αλλά και αποτελέσματα που επηρεάζουν σημαντικά τόσο τις μάχες ανόδου, όσο και αυτές για την παραμονή.

Στα του βορείου ομίλου, η ΑΕΛ επικράτησε… από τα αποδυτήρια της Αναγέννησης Καρδίτσας στο θεσσαλικό ντέρμπι. Ο Αντράντα χάρισε τη νίκη στους βυσσινί με γκολ στο 6′, σκορπίζοντας χαρά στο “AEL FC Arena“. Κάπως έτσι πλέον ισοβαθμούν στην κορυφή με τον Λεβαδειακό, αν και οι Βοιωτοί έχουν δύο ματς λιγότερα. Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Κοζάνη επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Πόντου, χάρη σε τέρμα του Ποζατζίδη στο 26′.

Στα του νοτίου ομίλου, η Athens Kallithea πήρε τεράστια νίκη με 1-0 σε βάρος του Αιγάλεω. Ο Ματίγια από την άσπρη βούλα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία πλέον βρίσκεται στο +6 από τη 2η θέση. Εκεί κάθονται τα Χανιά, τα οποία υπέστησαν ήττα-σοκ από την Παναχαϊκή στην Πάτρα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μάναλη στο 51′, όμως στο 60′ ο Πατρινός και στο 87′ ο Μπαρέτ έφεραν την ολική ανατροπή.

Ταυτόχρονα, ο Παναθηναϊκός Β’ πήρε μία νίκη-ανάσα σε βάρος του Γιούχτα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λώλη στο 33ο λεπτό. Ωστόσο, οι πράσινοι ισοφάρισαν με τον Μπιλάλ πέντε λεπτά αργότερα. Η ανατροπή ήρθε στο 55′ από τον Σαρδέλη. Τέλος, η Ηλιούπολη νίκησε με 1-0 την Καλαμάτα στην έδρα της, χάρη σε τέρμα του Λατίνοβιτς από το 14′. Κάπως έτσι ανέβηκε στην 3η θέση με 29 βαθμούς, στο -1 από τα Χανιά.