Ξεκούραστο πέρασμα από την Πάτρα

Μετά την απόλυτα πετυχημένη διαβολοβδομάδα στην Euroleague, ο Ολυμπιακός έβγαλε χωρίς προβλήματα και την υποχρέωση στην πρωτεύουσα της Αχαΐας, καθώς επικράτησε εύκολα με 81-57 του Προμηθέα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά είχαν ιδιαίτερα χαμηλό ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα μόλις ενός πόντου (7-6, 5′), αλλά και τον Ράιτ να έχει βάλει πέντε από νωρίς. Ο Προμηθέας έβρισκε καλάθια με διαφορετικούς παίκτες, μένοντας κοντά στο σκορ (11-8, 7′). Σε εκείνο το σημείο ο Γουόκαπ… ανέβασε ταχύτητα και οι δημιουργίες του οδήγησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Κάνααν και Πίτερς για το 17-8 (9′). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-11, με τους ερυθρόλευκους να μην έχουν δυνατά πατημένο το πόδι στο γκάζι.

Οι Πατρινοί παρουσίασαν μεγαλύτερη διάθεση στις αρχές της δεύτερης περιόδου και με τον Χέιλ να βάζει σημαντικά καλάθια πλησίασαν στους τρεις (25-22, 13′). Μερικοί συνεχόμενοι πόντοι του Μήτρου-Λονγκ… ξεκόλλησαν τους Πειραιώτες που επανήλθαν στο +7 (31-24, 15′). Στη συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Πετρούσεφ, ο οποίος επανάφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (37-27, 18′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους τρεμπλούχους Ελλάδας στο +11 (39-28) και με ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό της αναμέτρησης στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, καθώς έπεσε η απόδοση των Πειραιωτών και στις δύο πλευρές του παρκέ και κυρίως αμυντικά, κάτι που επέτρεψε στον Προμηθέα να ξαναμπεί δυναμικά στο παιχνίδι. Με τον Χέιλ και τα τρίποντα των Κάουαν-Ρέινολντς οι Πατρινοί μείωσαν σε 45-42 στα μισά της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πάτησε το… γκάζι και ξέφυγε. Με πρωταγωνιστές τους Γουόκαπ, Ράιτ και Κάναν οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 14-0 και βρέθηκαν στο 59-42, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +18 (63-45).

Κάπως έτσι, η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να έχει ήδη βάλει γερές βάσεις νίκης. Με τους Μπαζίνα και Ρέινολντς ο Προμηθέας έτρεξε επιμέρους 7-2, μειώνοντας σε 65-52 επτά λεπτά πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω γιατί οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν ένταση στην άμυνά τους και με σερί 9-0 πήγαν στο 74-52 στο 37′.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 28-39, 45-63, 57-81