ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Εντυπωσιάζει και συνεχίζει αήττητη η Ρεάλ

Τρομερή παράσταση από την “Βασίλισσα” στο Βελιγράδι, όπου έκανε… πάρτι απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, της οποίας επικράτησε με 99-70 σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της Euroleague, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 10-0.

Συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στην Euroleague η Ρεάλ Μαδρίτης, που παίζει σα να μην έχει αντίπαλο στη φετινή διοργάνωση, αφού παραμένει αήττητη έπειτα από δέκα αγωνιστικές, έχοντας καταγράψει ορισμένες φοβερές εμφανίσεις. Όπως αυτή σήμερα στο ουδέτερο Βελιγράδι απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση, που είχε αναβληθεί λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στο Ισραήλ. Η ομάδα του Τσους Ματέο παίζει στην έδρα της Φενέρμπαχτσε (30/11) και στη συνέχεια έρχεται στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει Ολυμπιακό (05/12) και Παναθηναϊκό (07/12). Στο 5-5 πλέον το σύνολο του Όντεντ Κάτας, που έμεινε πίσω στη βαθμολογία από τις δύο ελληνικές ομάδες.

Από την αρχή του αγώνα οι Μαδριλένοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να βάλουν τις βάσεις για μία εύκολη νίκη. Στα πέντε πρώτα λεπτά το σκορ ήταν στο 13-12 για τη Ρεάλ, που στη συνέχεια πάτησε το… γκάζι και έχτισε μία καλή διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο +15 (36-21) και με τον Ταβάρες να έχει 15 πόντους στο διάστημα αυτό. Στη δεύτερη περίοδο η Μακάμπι βελτιώθηκε αμυντικά, με αποτέλεσμα να μειωθεί η παραγωγικότητα των πρωταθλητών Ευρώπης. Σημαντική δουλειά από τον Νίμπο, ώστε η ομάδα του λαού να μειώσει σε 52-41 στο ημίχρονο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έχτισαν ένα καλό μομέντουμ και συνέχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά στη τρίτη περίοδο. Με συνεχόμενα τρίποντα από τους Μπόλντγουιν, Μπράουν και Γουέμπ μείωσαν σε 60-54 στο 27′. Εκεί όμως σταμάτησε η αντεπίθεσή τους. Με πρωταγωνιστή τον Χεζόνια η Ρεάλ έκλεισε το δεκάλεπτο με επιμέρους 14-2, διαμορφώνοντας το 74-56 στο 30′. Οι Μαδριλένοι δεν έχασαν ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης, φθάνοντας εύκολα στη νίκη και μάλιστα με διαστάσεις θριάμβου, κάτι που σημειώθηκε όταν το 79-65 έγινε 94-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-36, 41-52, 56-74, 70-99

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 4, Γουέμπ 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 16 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 λάθη), Μπόλντγουιν 7 (3/13 σουτ, 5 λάθη), Μένκο, Σόρκιν 5 (4 ριμπάουντ), Ριβέρο 8, Κοέν 2, Μέιγιερ, Νίμπο 14 (4/8 δίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπλατ 5 (1), Κόλσον 4 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Φερνάντεθ 6 (2), Αμπάλδε 3 (1), Καμπάσο 11 (2/7 τρίποντα, 9 ασίστ), Γκονθάλεθ 2, Χεζόνια 16 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ντεκ 10 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πουαριέ 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ταβάρες 19 (8/11 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιουλ 3 (1), Εντιαγιέ 3 (1), Μούσα 15 (1).