Η Αλαβές… βύθισε την Αλμερία

Λίγες ημέρες μετά την άδικη ήττα των ουραγών στο “Santiago Bernabeu” από τη 2η της La Liga Ρεάλ Μαδρίτης, οι Βάσκοι επικράτησαν με 3-0 μέσα στο “Power Horse Stadium” στέλνοντάς τους… ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Η Αλαβές είχε τον έλεγχο στην αρχή και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 10ο λεπτό με τον Ομοροντιόν. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και σαν να μην έφτανε αυτό, έπαθαν ακριβώς το ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο. Για την ακρίβεια, στο 52′ ο Ριόχα ανέλαβε εκτέλεση πέναλτι και δεν λάθεψε, κάνοντας το 2-0. Το τελικό σκορ ο Ομοροντιόν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, στο 87′.

Κάπως έτσι η ομάδα από τη χώρα των Βάσκων έφτασε τους 26 βαθμούς και είναι πλέον 11η, απέχοντας κατά 11 πόντους από την 18η Κάντιθ. Από την άλλη, η ουραγός Αλμερία έμεινε στους έξι βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται στο -10 από την 17η Σεβίλλη.