ΜΑΓΝΗΣΙΑ
Νέα σελίδα συνεργασίας Επιμελητηρίου Μαγνησίας-Περιφέρειας Θεσσαλίας
![IMG 3698](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2024/01/IMG_3698-scaled.jpg)
Συνάντηση με τη νέα χωρική αντιπεριφερειάρχη Μαγνησίας κ. Άννα Μαρία Παπαδημητρίου και την εντεταλμένη σύμβουλο Β. Σποράδων κ. Αμαλία Γραβάνη είχαν το μεσημέρι της Παρασκευής 19 Ιανουαρίου ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Μαγνησίας Αριστοτέλης Μπασδάνης, ο οικονομικός επόπτης Νίκος Αγγελέτος και η Πρόεδρος του Τουριστικού τμήματος του Επιμελητηρίου κ. Θέκλα Καμμένου.
Η συζήτηση εκτός από τις καθιερωμένες ευχές για καλή και παραγωγική θητεία, επικεντρώθηκε στην καταστροφή που υπέστη η επιχειρηματική κοινότητα της Μαγνησίας από τις πρωτοφανείς πλημμύρες, καθώς οι πληγείσες επιχειρήσεις αριθμούν τις 3.500, ενώ είχε προηγηθεί η πύρινη λαίλαπα στα τέλη του Ιούλη και οι εκρήξεις της Ν. Αγχιάλου, που είχαν σαν αποτέλεσμα πολλές επιχειρήσεις στην περιοχή να υποστούν ζημιές.
Το Επιμελητήριο Μαγνησίας, όπως επισήμανε ο κ. Μπασδάνης, από την πρώτη κιόλας στιγμή βρέθηκε αρωγός, στην προσπάθεια ανασυγκρότησης της τοπικής επιχειρηματικότητας «βάζοντας πλάτη» ακόμη και για την ενημέρωση που έπρεπε να γίνει σε όλους τους επαγγελματίες αναφορικά με τις αποζημιώσεις από την κρατική αρωγή.
Εξάλλου, όπως υπογράμμισε η κ. Παπαδημητρίου η 1η και μοναδική προτεραιότητά της ως νέα αντιπεριφερειάρχης αυτή την ώρα είναι η αποκατάσταση όλων των καταστροφών που υπέστη το τελευταίο πεντάμηνο η Μαγνησία.
Ταυτόχρονα,ο κ. Μπασδάνης έθεσε το θέμα της επανένταξης τους προγράμματος για την ψηφιακή αναβάθμιση των υπηρεσιών των Επιμελητηρίων, ενώ από την πλευρά της η κ. Καμμένου -για πολλοστή φορά- ζήτησε τη στήριξη της Περιφέρειας Θεσσαλίας ως προς την χρηματοδότηση πτήσεων και της προβολής του αεροδρομίου της Ν. Αγχιάλου.
Οι δύο πλευρές, θέτοντας σε νέα βάση αγαστής συνεργασίας την Περιφέρεια Θεσσαλίας και το Επιμελητήριο Μαγνησίας υπογράμμισαν ότι εφεξής θα υπάρξει ένα νέο πλαίσιο δράσεων που στόχο θα έχουν την εξωστρέφεια και στην στήριξη της τοπικής επιχειρηματικότητας.
Τέλος, ο κ. Μπάσδανης θέλοντας και με συμβολικό τρόπο στο νέο δίαυλο επικοινωνίας που ανοίγεται με την Περιφέρεια δώρισε στην αντιπεριφερειάρχη Μαγνησίας ένα επιχρυσωμένο κλαδί ελαίας.
![astratv](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2023/11/mainlogo.png)
![BANNER ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ver1 01](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2024/07/BANNER_ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ-ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ-ΕΚΘΕΣΗ_ver1-01.jpg)
-
ΕΛΛΑΔΑ24 ώρες ago
Καλωσορίσατε στον Οίκο Επίπλου, όπου η αισθητική συναντά την άνεση και την ποιότητα.
-
ΕΛΛΑΔΑ8 ώρες ago
Δικαστική Αστυνομία: Ορκίστηκαν στην Κομοτηνή 426 αρχιφύλακες και φρουροί
-
ΕΛΛΑΔΑ4 ώρες ago
Ζάκυνθος: Άγρια συμπλοκή τουριστών στον Λαγανά – Συνελήφθη 19χρονος Σέρβος για ξυλοδαρμό Άγγλου
-
ΕΛΛΑΔΑ16 ώρες ago
Καιρός: Έως 37 βαθμούς η θερμοκρασία – Πού θα έχει καταιγίδες, πότε θα βρέξει στην Αττική
-
ΠΟΛΙΤΙΚΗ13 ώρες ago
Κυβερνητικά πυρά σε Κασσελάκη – «Για τα μάτια του κόσμου η διαγραφή Πολάκη»
-
ΕΛΛΑΔΑ22 ώρες ago
Πάτρα: Νέα τραγωδία σε ένα 24ωρο: Δεύτερη γυναίκα έπαθε επιπλοκή στον 9ο μήνα – Νεκρό το βρέφος
-
VIDEO12 ώρες ago
ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
-
ΕΛΛΑΔΑ9 ώρες ago
Πολύ υψηλός κίνδυνος φωτιάς το Σάββατο σε μεγάλο μέρος της νησιωτικής Ελλάδας