Ο Άρης αδίκησε τον εαυτό του στην Ιταλία (video)

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, παρά τις απουσίες των Σανόγκο, Γκάλινατ και Τολιόπουλου, πάλεψε με όλες τις δυνάμεις που είχε, γύρισε από το -15, αλλά μία άστοχη βολή του Χάρελ και μία κακή άμυνα του Μποχωρίδη οδήγησαν στο τελικό 69-67.

Ο αγώνας

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα της Τρέντο στο παιχνίδι, με την ιταλική ομάδα να προηγείται με 7-4, με τρίποντο του Χαμπ. Ο Άρης αντέδρασε και προηγήθηκε με καλάθι του Μποχωρίδη για το 10-8 στο 8′. Η ισορροπία διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου για το 17-17.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Τρέντο ήταν καταιγιστική και με ένα 7-0 επιμέρους σερί προηγήθηκε με 24-17. Το ταιμ άουτ του Καστρίτη αφύπνισε τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι με ένα 6-0 σερί, πέρασαν μπροστά στο σκορ, 25-24 στο 15′. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-32.

Όπως και στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι Ιταλοί μπήκαν καλά στο παιχνίδι και με πόντους των Μπιλίνγκα και Μπόλντγουιν πήραν την μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς, 39-32. Παρά την μείωση του σκορ από τον Μπάνκστον, οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Γκραζούλις διαμόρφωσαν το 42-34. H διαφορά αντί να μειώνεται αυξανόταν για το 47-37 στο 15′. Οι Θεσσαλονικείς με βολές του Σλαφτσάκη έφτασαν κοντά, 47-41. Στο 30′ η Τρέντο ήταν μπροστά με 53-43.

Φρενήρης ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ιταλική ομάδα να κρατάει με μεγάλη άνεση το προβάδισμα που είχε για το 65-52 στο 35′. Με τον Χάρελ να σκοράρει κατά ριπάς και τον Μποχωρίδη να βάζει 2 βολές, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 6, 65-59 στο 37′. Ο Άρης με τρίποντο του Χάρελ μείωσε στον πόντο, 65-64. Με την διαφορά στους 2, 67-65, ο Καλόγηρος σπατάλησε δύο βολές. Στην γραμμή της φιλανθρωπίας πήγε ο Γκραζούλις αλλά με 0/2 βολές δεν κατάφερε να δώσει προβάδισμα ασφαλείας. Ο Χάρελ κέρδισε φάουλ στο… τρίποντο, αλλά με 2/3 βολές διαμόρφωσε το 67-67, με 4,5” να απομένουν. Ο Έλις με τρομερό καλάθι στην εκπνοή, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 69-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 32-32, 53-43, 69-67