ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Πέρασε από το Μόντε Κάρλο με Μπομπουά και Λάρκιν

larkin

Η Εφές επικράτησε της Μονακό με 89-82 φτάνοντας τις τέσσερις νίκες στην φετινή περίοδο της Euroleague, κυριαρχώντας σε όλες τις κατηγορίες του παιχνιδιού, με τους Γάλλους να μην έχουν καμία λύση στα επιθετικά “ρεπερτόρια” της ομάδας του Τσαν.

Ο αγώνας

Η Μονακό φιλοξένησε την Εφές στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Euroleague με την ομάδα του Μόντε Κάρλο να θέλει να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα, ενώ το σύνολο του Τσαν προσπαθεί να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Με το τζάμπολ της αναμέτρησης οι δυο ομάδες είχαν όρεξη να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, με το σκορ να ξεφεύγει από τα συνηθισμένα επίπεδα. Οι δυο προπονητές άφηναν το παιχνίδι να συνεχιστεί χωρίς τάιμ άουτ και η περίοδος έκλεισε στο 28-25 υπέρ των Τούρκων.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να αφήσουν την ομάδα του Τσαν να κάνει το παιχνίδι της, με τον Μοντεγιούνας να εκμεταλλεύεται τις περιστροφές και να κάνει το παιχνίδι του κοντά στο καλάθι. Ο Λάρκιν ήταν αυτός που ανέλαβε για την Εφές καθώς ήταν ο ρυθμιστής της ομάδας του, καθώς είχε διάθεση να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο προτιμώντας πολλές φορές να δημιουργήσει για τους συμπαίκτες του. Με την λήξη της δεύτερης περιόδου οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να καλύψουν την διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου και πήγαν στα αποδυτήρια, πίσω στο σκορ με 48-44.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μονακό έβαλε περισσότερο στην εξίσωση τον Τζορνταν Λόιντ, από τον οποίο έβρισκε σκορ με τους παίκτες της Εφές να μην έχουν απαντήσεις έχοντας τον Κλάιμπερν σε χαμηλά επίπεδα. Σε τρομερή κατάσταση και η αιτία για την υψηλή απόδοση της Εφές ήταν ο Μπομπουά, καθώς άντεχε να είναι κοντά στο Σείν Λάρκιν, με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να έχουν στιγμές και ξεσπάσματα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 69-66.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μονακό δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, με την Εφές να μην αφήνει τους γηπεδούχους να πλησιάσουν στο σκορ. Το δίδυμο των γκαρντ της Αναντολού σφράγισε την νίκη και έτσι η ομάδα του Τσαν ανέβηκε 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με την Μονακό να υποχωρεί, περιμένοντας τα αποτελέσματα των ομάδων που βρίσκονται στην ίδια βαθμολογική θέση. Το τελικό σκορ 89-82 υπέρ  των Τούρκων είναι ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν πείθει, αλλά το βάρος της νίκης στην έδρα της Μονακό, αλλά και το ιδιαίτερο στατιστικό είναι πως το σύνολο του Σέρβου προπονητή προηγήθηκε μια φορά στην αναμέτρηση με ένα πόντο, στα μέσα της πρώτης περιόδου χάνοντας πολύ γρήγορα το προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 44-48, 66-69, 82-89

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν, Τζέιμς, Λόιντ, Μοντεγιούνας, Ουατάρα, Μπλοσομγκέιμ, Κορνελί, Ντιαλό, Χολ, Τζέιτι, Οκόμπο, Γουόκερ

Αναντολού Εφές (Τσαν): Μπομπουά, Λάρκιν, Τόμσον, Γουίλις, Ζίζιτς, Κλάιμπερν, Γκάζι, Χόλατζ, Τζόουνς, Οσμάνι, Πλάις, Γιλμάζ//ΓΡ.