Στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Το “τριφύλλι” δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στην βελτιωμένη ΑΕΚ, αλλά πήρε τη νίκη – πρόκριση στους “4” επικρατώντας με 79-72

O αγώνας

Αρκετά διαβασμένη και με πείσμα μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, η οποία επωφελήθηκε της συμμετοχής του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, που είχε 5 πόντους για το ισόπαλο 12-12 στο 5′, με το “τριφύλλι” να βρίσκει λύσεις με τον Ντίνο Μήτογλου. Με τον διεθνή φόργουορντ να βάζει το ένα καλάθι μετά το άλλο και τον Γκριγκόνις να ευστοχεί σε ζευγάρι βολών, οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν το 18-12 στο 8′. Ο Ραντλ μείωσε για το 18-15 για να κλείσει το δεκάλεπτο με βολές του Μήτογλου για το 20-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά άστοχα και σχεδόν για τρία λεπτά δεν υπήρχε σκορ. Τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο Νετζήπογλου με τρίποντο από την γωνία για το 20-18. Η ΑΕΚ έμενε κοντά στο σκορ και με γκολ φάουλ του Κουζέλογλου μείωσε στον πόντο, 22-21 στο 14′. Ο Παναθηναϊκός είχε βγει εκτός ρυθμού με τις συνεχόμενες αλλαγές και με γκολ φάουλ του Αγραβάνη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 23-22. Έκτοτε το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. O Ντίνος Μήτογλου με τεράστιο τρίποντο διαμόρφωσε το 39-30 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας φτάσει στους 17 πόντους.

Με τρίποντα του Ναν και του Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις στην επίθεση και ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους, 49-37. Οι τυπικά γηπεδούχοι, παρόλο που δεν είχαν πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, είχαν τον έλεγχο και με τρομερό κάρφωμα του Λεσόρ έκαναν το 59-45. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει στους 11, με τρομερό buzzer beater του Τζόρνταν ΜακΡέι.

ΜακΡέι και Χόλινς η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει μέχρι τους 4 πόντους, 59-55, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα δικό του 5-0 για το 64-55 στο 33′. Με βολές του Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι διψήφια διαφορά, 72-62 στο 37′. Η ΑΕΚ δεν το έβαζε κάτω και με ένα 4-0 μείωσε και πάλι στις 6, 72-66. Η “Ένωση” πλησίασε με τρίποντο του Χόλινς για το 74-70. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην γραμμή των… βολών με τον Γκριγκόνις να είναι ψύχραιμος για το 78-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 39-30, 59-45, 79-72