ΘΕΣΣΑΛΙΑ
Στην 16η Συνάντηση Χορωδιών στα Γιαννιτσά η Χορωδία “musicArte” Ελασσόνας
![musicArte gianitsa1 1024x611](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2023/11/musicArte-gianitsa1-1024x611.jpg)
Μια ακόμα εξαιρετική παρουσία είχε η Μικτή Χορωδία “musicArte” του Μουσικού Συλλόγου Ελασσόνας με τη συμμετοχή της στην 16η Συνάντηση Χορωδιών Γιαννιτσών Πέλλας, μετά από πρόσκληση της Δημοτικής Χορωδίας Γιαννιτσών. Τη χορωδιακή βραδιά που πραγματοποιήθηκε στο εντυπωσιακό θέατρο του Πνευματικού Kέντρου της πόλης, στο πλαίσιο των εορτασμών για την επέτειο απελευθέρωσης των Γιαννιτσών από τον τουρκικό ζυγό, διοργάνωσε η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Πολιτισμού και Ανάπτυξης Πέλλας (ΔΗ.ΚΕ.Π.Α.Π.) σε συνεργασία με την Δημοτική Χορωδία Γιαννιτσών και τον Δήμο Πέλλας.
Τα φωνητικά σύνολα που συμμετείχαν στη συνάντηση ήταν η μικτή χορωδία του Φιλεκπαιδευτικού Συλλόγου «Αριστοτέλης» Φλώρινας, η Χορωδία musicArte Ελασσόνας και η οικοδέσποινα Δημοτική Χορωδία Γιαννιτσών. Οι 120 περίπου χορωδοί ένωσαν τις φωνές τους και με την επίδοσή τους στην ερμηνεία των προγραμμάτων τους ενθουσίασαν το φιλόμουσο κοινό της πόλης που γέμισε την αίθουσα, παρουσία του νέου δημάρχου Πέλλας, αντιδημάρχων και εκπροσώπων της περιφέρειας και πολιτιστικών σωματείων.
Η 45μελής χορωδία “musicArte” Ελασσόνας, παρουσίασε σε τετράφωνη επεξεργασία a capella και συνοδεία πιάνου και βιολιού ένα απαιτητικό και συνάμα ευχάριστο ρεπερτόριο με συνθέσεις Ελλήνων δημιουργών, αποσπώντας τις
επευφημίες και τα παρατεταμένα χειροκροτήματα του κοινού. Συνόδευσαν στο πιάνο η μουσικοπαιδαγωγός – καθηγήτρια πιάνου κ. Έφη Φαρμάκη και στο βιολί ο μαθητής του Μουσικού Σχολείου Λάρισας Γιάννης Μάτης. Τη διεύθυνση και διδασκαλία της χορωδίας είχε ο μαέστρος Κωνσταντίνος Μάτης.
Κατά την απονομή αναμνηστικών δώρων, η πρόεδρος της χορωδίας Γιαννιτσών κ. Άννα Τοπτσή συνεχάρη τους χορωδούς για την ερμηνεία τους, εξήρε τη σύσφιξη φιλικών και πολιτιστικών δεσμών μέσω της συνεισφοράς των χορωδιακών συναντήσεων και παρέδωσε τιμητικό δίπλωμα και πλακέτα συμμετοχής στον μαέστρο. Ο κ. Μάτης, εκ μέρους της χορωδίας, ευχαρίστησε τους διοργανωτές για την πρόσκληση και τη θερμή φιλοξενία προσφέροντας τοπικά προϊόντα και βιβλία από τον Δήμο Ελασσόνας και τον μυθικό Όλυμπο.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος
![astratv](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2023/11/mainlogo.png)
![BANNER ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ver1 01](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2024/07/BANNER_ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ-ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ-ΕΚΘΕΣΗ_ver1-01.jpg)
-
ΕΛΛΑΔΑ7 ώρες ago
Ασύλληπτη τραγωδία στην άσφαλτο – Ξεκληρίστηκαν δύο οικογένειες στο σοκαριστικό τροχαίο με την νταλίκα
-
ΕΛΛΑΔΑ13 ώρες ago
Δικαστική Αστυνομία: Ορκίστηκαν στην Κομοτηνή 426 αρχιφύλακες και φρουροί
-
ΕΛΛΑΔΑ10 ώρες ago
Ζάκυνθος: Άγρια συμπλοκή τουριστών στον Λαγανά – Συνελήφθη 19χρονος Σέρβος για ξυλοδαρμό Άγγλου
-
ΚΟΣΜΟΣ18 ώρες ago
Ιράν: Οι αρχές της χώρας εκτέλεσαν το τελευταίο μέλος ομάδας Κούρδων «πολιτικών κρατούμενων», σύμφωνα με ΜΚΟ
-
VIDEO18 ώρες ago
ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
-
ΕΛΛΑΔΑ14 ώρες ago
Πολύ υψηλός κίνδυνος φωτιάς το Σάββατο σε μεγάλο μέρος της νησιωτικής Ελλάδας
-
ΕΛΛΑΔΑ9 ώρες ago
Ισχυρός σεισμός 4,4 Ρίχτερ στο Ηράκλειο Κρήτης
-
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ22 ώρες ago
ΣΦΕΕ: Μόνο 1 στα 5 νέα φάρμακα φτάνει στην Ελλάδα