Έκλεισε με νίκη η “Φούρια Ρόχα” | Απίστευτο φινάλε στην Σκωτία

Στα τελευταία παιχνίδια της ημέρας όπου έπεσε η αυλαία του όγδοης αγωνιστικής των προκριματικών για τελικά του EURO 2024, με την ομάδα του Μαρτίνεθ να επικρατεί της Γεωργίας με 3-1 και την Σλοβακία να κάνει ανατροπή με την Βοσνία εκτός έδρας.

Ισπανία-Γεωργία 3-1

Στην αναμέτρηση του “Χοσέ Θορίγια” η Ισπανία φιλοξένησε την Γεωργία σε μια αναμέτρηση που δεν είχε ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, με την “Φούρια Ρόχα” να φιλοξενεί την Γεωργία για την τελευταία αγωνιστική των προκριματικών. Η αναμέτρηση με την έναρξη της είχε αρκετό θέαμα, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το πρώτο γκολ με τον Λε Νορμάντ στο 4ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν με τον Κβαρατσχιέλια να σκοράρει έξι λεπτά μετά. Από το σημείο της ισοφάρισης και μετά η ομάδα του Ντε Λα Φουέντε συνέχισε να πιέζει και να επιβάλει τον ρυθμό της. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οδηγώντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια, με ανοιχτούς λογαριασμούς. Με το σφύριγμα της έναρξης του δευτέρου ημιχρόνου η Ισπανία συνέχισε να απειλεί τους Γεωργιανούς με τον Φεράν Τόρες να κάνει το 2-1 βάζοντας και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ο δείκτης του σκορ άλλαξε για μια ακόμα φορά με το αυτογκόλ του Λοκοσβίλι, διαμορφώνοντας το 3-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Βοσνία Ερζεγοβίνη-Σλοβακία 1-2

Η Σλοβακία φιλοξένησε την Βοσνία για την τελευταία αγωνιστική του ομίλου στην προκριματική φάση γνωρίζοντας πως έχει προκριθεί από την νίκη που έκανε με την Ισλανδία πριν τρεις μέρες Μπραντισλάβα. Η αναμέτρηση με την Βοσνία ήταν αρκετά σκληρή με τις δυο ομάδες να δίνουν αρκετές μάχες στον χώρο του κέντρου χωρίς να έχει πολλές κλασικές ευκαιρίες κάποια από τις δυο ομάδες. Με έναρξη του δεύτερου μέρους, η Βοσνία άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ με το Χροσόβσκι στο 49ο λεπτό, αλλά δυο λεπτά μετά ο Μποζένικ ισοφάρισε για την ομάδα του Καλτσόνα. Η ολική ανατροπή πραγματοποιήθηκε από τον Σάτκα στο 71ο λεπτό με το 2-1 να είναι και το τελικό σκορ Ζένιτσα.

Λιχτενστάιν-Λουξεμβούργο 0-1

Στο Λιχτενστάιν η θετική έκπληξη του δέκατου ομίλου, το Λουξεμβούργο έδωσε μια τελευταία παράσταση για την προκριματική φάση του EURO 2024, έχοντας σπάσει και το ρεκόρ συγκομιδής βαθμών με τους 14 που μάζεψαν. Στο πρώτο μέρος οι δυο ομάδες δεν είχαν ιδιαίτερες στιγμές στην αναμέτρηση με τους φιλοξενούμενους να παίζουν και με παίκτη λιγότερο από το 5ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος το Λιχτενστάιν κλείστηκε και δεν κυνήγησε κάποιο γκολ ώστε να πάρει προβάδισμα, αλλά το Λουξεμβούργο σκόραρε με τον Ροντρίγκες στο 69′, κάνοντας την υπέρβαση και αλλάζοντας τον δείκτη του σκορ σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος και την ομάδα του Χολτζ να φτάνει στους 17 βαθμούς, έχοντας την μεγαλύτερη συγκομιδή βαθμών σε προκριματική φάση EURO.

Πορτογαλία-Ισλανδία 2-0

Η ομάδα του Μαρτίνεθ γνώριζε ότι είναι μόνη πρώτη στον όμιλο, αντιμετώπιζε την Ισλανδία στην αυλαία της προκριματικής φάσης του δέκατου ομίλου για το EURO 2024. Οι Πορτογάλοι θέλησαν να πάρουν κεφάλι στην αναμέτρηση με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Κριστιάνο Ρόνάλντο και οι υπόλοιποι επιθετικοί της Πορτογαλίας δεν μπορούσαν να παραβιάσουν την εστία του Βλαντιμάρσον. Την λύση έδωσε ο Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος νίκησε τον Ισλανδό γκολκίπερ με σουτ έξω από την περιοχή για να στείλει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της Πορτογαλίας με 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πορτογάλοι δεν σταμάτησαν να πατάνε στην περιοχή των Ισλανδών με τον Όρτα να κάνει το 2-0 στο 66ο λεπτό βάζοντας φτερά στην ομάδα της Πορτογαλίας, με το τελικό σκορ να προδίδει την ανωτερότητα των Ιβήρων.

Σκωτία-Νορβηγία 3-3

Η Σκωτία στην αναμέτρηση με την Νορβηγία ήταν αδιάφορη σε μεγάλο βαθμό, καθώς γνώριζε πως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο για να κυνηγήσουν την πρόκριση. Από τα πρώτα λεπτά η Νορβηγία σκόραρε με τον Ντονούμ μόλις στο 3ο λεπτό. Ο ΜακΓκίν ισοφάρισε από την άσπρη βούλα, με τους Νορβηγούς να έχουν απάντηση με το γκολ του Λάρσεν στο 20ο λεπτό. Με την συμπλήρωση 30 λεπτών, ο Όστογκαρντ έβαλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για την ισοφάριση των Σκωτσέζων, με το 2-2 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανέναρξη η Σκωτία έψαξε το τρίτο της γκολ για να βρει το πρώτο της προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Άρμστρονγκ έκανε το 3-2 έπειτα από ασίστ του ΜακΓκίν και αλλάζοντας πάλι τις ισορροπίες στην αναμέτρηση. Η Νορβηγία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ισοφάρισε εκ νέου με τον Ελιονούισι στο 86ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 3-3 σε μια απίστευτη αναμέτρηση.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της Κυριακής (19/11) στους προκριματικούς ομίλους του EURO 2024: