Ενρίκε: «Δείξαμε χαρακτήρα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα»

Ο προπονητής της Παρί Σεν Ζερμέν μετά τη λήξη της αναμέτρησης κόντρα στη Νιουκάστλ σε δηλώσεις του σε συνέντευξη Τύπου μίλησε για το χαράκτηρα που έδειξε η ομάδα ως το τελευταίο λεπτό στις καθυστερήσεις και εμεινε ικανοποιήμενος από το βαθμό της ισοπαλίας.

Η Παρί χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κιλιάν Εμπαπέ στο 90’+8′ ήρθε ισόπαλη με σκορ 1-1 κόντρα στη Νιουκάστλ και έμεινε… ζωντανή στον όμιλο του “θανάτου”. Ωστόσο, ο Λουίς Ενρίκε εμφανίσθηκε προφανώς ικανοποιημένος από τον βαθμό της… τελευταίας στιγμής.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Λούις Ενρίκε:

«Δείξαμε χαρακτήρα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και ξέραμε πώς να ξεπεράσουμε την απογοήτευσή μας που δεν σκοράρουμε. Είχαμε μια ολοκληρωμένη απόδοση και αξίζαμε την νίκη. Ημασταν καλύτεροι και το αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Μου άρεσε η στάση των παικτών απέναντι στο πρόβλημα. Οταν προηγείσαι, είναι εύκολο, αλλά όταν χάνεις άδικα μπορεί να παραμείνεις απογοητευμένος. Είμαι πολύ χαρούμενος με την συμπεριφορά των παικτών, καθώς δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Οταν η μπάλα δεν… θέλει να μπει στο τέρμα, είναι δύσκολο, απέναντι σε μια ομάδα που αμύνεται πολύ καλά όπως η Νιούκαστλ και μπορεί να είναι επικίνδυνη στην αντεπίθεση».//ΓΓ