Ο Ναν δεν ήταν αρκετός…

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εντυπωσιακός (26 πόντοι, 5/9 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή) , αλλά όχι επαρκής για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ηττήθηκε από την Ζάλγκιρις στο Κάουνας με 80-68. Στο 15-10 ρεκόρ οι “πράσινοι”.

Ο αγώνας

Με τρομερή ενέργεια ξεκίνησε το παιχνίδι η Ζάλγκιρις, η οποία με όπλο τον φοβερό Μπιρούτις που είχε 8 πόντους, προηγήθηκε με 18-13 στο 6′. Ο Κέντρικ Ναν κρατούσε τον Παναθηναϊκό κοντά στο παιχνίδι και με τρία τρίποντα έκανε το 18-16. Οι γηπεδούχοι πήγαιναν αρκετά υψηλά το τέμπο και με γκολ – φάουλ του Σμιτς έκαναν το 25-21 στο 9′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-25 με τους Ναν και Γκριγκόνις να έχουν 23 από τους 25 πόντους της ομάδας τους.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Το “τριφύλλι” είχε δεχθεί μόλις 2 πόντους σε 4 λεπτά και προηγήθηκε με 33-27 στο 16′. Πέντε πόντοι του Έβανς κι ένα τρίποντο του Μάνεκ έκαναν το 35-35 στο 16′. H Ζάλγκιρις είχε το μομέντουμ και με τον Σάμνερ να μπαίνει στην εξίσωση έκλεισε το ημίχρονο στο συν 6, 44-38.

Με ένα 5-3 σερί μπήκε η λιθουανική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 8, 49-41. Ένα τρίποντο του Γκραντ ένα κάρφωμα του Λεσόρ και πόντοι του Ναν έφεραν τον Παναθηναϊκό στο πλην 2, 52-50 στο 24′. Σμιτς, Έβανς και Γκιεντράιτις έτρεξαν ένα επιμέρους 7-2 και η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έκανε το 59-52. Παρά την πίεση του Παναθηναϊκού, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30′ με 8 πόντους διαφορά, 64-56.

Τίποτα δεν κυλούσε καλά για τον Παναθηναϊκό. Ο Κίναν Έβανς ήταν κυρίαρχος και έχοντας φτάσει στους 22 πόντους, η Ζάλγκιρις προηγήθηκε με 72-60 στο 35′. Η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο με τρίποντο του Κέντρικ Ναν για το 74-65. Ο Ουλάνοβας με 4 διαδοχικούς πόντους και έκανε το 78-67 στο 39′ τελειώνοντας επί της ουσίας το ματς, το οποίο έληξε με το τελικό 80-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68