Άντεξε η Κολωνία και έφυγε με το “Χ”

F rOkvyXkAAebqC 1

Η ομάδα του Μπάουμγκαρντ απέσπασε την ισοπαλία από την Μπόχουμ στο Ρουρ (1-1) σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για την μάχη της παραμονής στην Bundesliga. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη νίκη.

Η πρώτη σπουδαία στιγμή σημειώθηκε στο 15ο λεπτό για την Κολωνία με τον Σαμπό να απειλεί μέσα από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Γκβάρντνερ πέντε λεπτά αργότερα, αλλά ο Σβάμπε απέκρουσε εύκολα. Το γκολ για αυτούς ήρθε στο 25′, όταν ο Χόφμαν σούταρε προς την εστία, ο Σβάμπε έκανε την ασταθή επέμβαση, ο Ντάσνερ ήταν γρηγορότερος από όλους πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα και του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Σέλκε σε μια από τις λιγοστές φάσεις της Κολωνίας στο ματς, κατάφερε να μετουσιώσει την πάσα του Μάινα σε γκολ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (1-1). Μάλιστα, λίγο έλειψε να κάνει και την ανατροπή αλλά του σουτ του Τιελμάν στο 60′ δεν βρήκε στόχο. Η Μπόχουμ είχε και αυτή την μεγάλη ευκαιρία για το προβάδισμα με το δοκάρι του του Ντάσνερ στο 66′. Τελευταία μεγάλη στιγμή του παιχνιδιού στο 73′ με τον Σλότερμπεκ να εξαπολύει ένα σουτ από το ύψος της περιοχής και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να λέει “όχι”. Έτσι, το 1-1 έμεινε ως το τέλος με περισσότερο ικανοποιημένη την ομάδα της Κολωνίας.